KATI ARI BESİNLERİ

Katı arı besinleri, arılar için son derece önemlidir. Yanlış bir şekilde uygulanırsa arıların yaşamını tehlike altına girmiş olur.

 

Katı Arı Besinleri arılarınızın kış mevsiminde güçlü kalması için kullanılır. Hava sıcaklığı 14 derecenin altına düşerse arıların kasları işlevlerini azaltmaktadır. Sıcaklık 10 derecenin altına düştüğünde ise arılar uçamazlar. Sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü durumda ise arılar maalesef yaşayamazlar. Arılar soğuk kış günlerinde kendi hallerine bırakılırsa durumun bu şekilde olması ise kaçınılmazdır. Sonbaharın son dönemlerinde ve ilkbaharın ilk dönemlerine arılara verilen arı keki; bal, polen, pudra şekeri karışımlarından oluşmaktadır.

 

Arı kekinin içerisinde bulunan bal ve diğer ürünlerin kaliteli olması önem arz etmektedir. Kalitesiz arı keki kovanda bulunan bir arı kolonisini tamamen olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Arı keki kıvamının ise akışkan olmaması gerekir. Arı kekinin akışkan bir kıvama sahip olması durumunda kovan içerisine akarak arıların ölmesine neden olmaktadır. Arı keki bir paket içerisinde ve kapalı paketin sadece belli bir bölümü küçük bir şekilde delinerek arılara verilmelidir. Zamanla arılar kek azaldıkça bu paketi daha fazla açacaklardır. Arı keki kolonilerin durumuna göre kullanılmalıdır. Zayıf koloniler için 0.5 kg, güçlü koloniler için ise 1 kg uygun olabilir.

6.4.2022

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.